Locations

Fall 2017 Sites

Girls on the Run of Dayton serves Clark, Greene, Miami and Montgomery counties. Participating sites must meet specific criteria to offer the program.

The Girls on The Run of Dayton Fall 2017 season begins the week of September 11 and ends with our Celebratory Fall 2017 5K on Saturday, November 18.

Participant registration for the Fall 2017 season opens on May 9 and closes on August 31, although some sites may open and close registration early, so please check with your site.

Teams of 8 -15 girls at each site will meet twice per week for 90 mins. each time. Meeting days and times vary by site.

Following is a list of sites that will be offering our programs in the Fall.

Offering Girls on The Run (Elementary)

Ascension School (Grades 3 – 5): Tue/Thu, 3 – 4:30 p.m.
Dayton Leadership Academies – Dayton View (Grades 3 – 5):  Tue/Thu, 4:30 – 6 p.m.
DECA Prep (Grades 3 and 4):  Tue/Thu, 3 – 4:30 p.m.
Dixie Middle School (Grades 5 and 6) (New Lebanon Schools):  Tue/Thu, 2:30 – 4 p.m.
Dr. John Hole Elementary (Grades 3 – 5) (Centerville City Schools):  Mon/Wed, 2:30 – 4 p.m.
Emerson Academy (Grades 3 – 5):  Mon/Wed., 3:30 – 5 p.m.
Englewood Hills Elementary (Grades 3 – 5) (Northmont Schools):  Tue/Thu, 4 – 5:30 p.m.
Holy Angels School (Grades 3 – 5): Tue/Thu, 3:15 – 4:45 p.m.
Immaculate Conception (Grades 3 – 5): Tue/Thu, 2:45 – 4:30 p.m.
Incarnation School (Grades 3 – 5):  Mon/Wed, 3:15 – 5 p.m.
Jane Chance Elementary (Grades 3 – 5) (Miamisburg City Schools):  Tue/Thu, 4 – 5:30 p.m.
Kinder Elementary (Grades 3 – 5) (Miamisburg City Schools):  Tue/Thu, 4 – 5:30 p.m.
Miami East Elementary (Grades 3 – 5):  Tue/Thu, 2:45 – 4:15 p.m.
Oakwood City Schools (Smith and Harman) (Grades 3 – 5):  Tue/Thu, 3:30 – 5 p.m.
Ridgewood School (Grades 3 – 5) (Springfield):  Mon/Wed, 3:30 – 5 p.m.
Ruskin PreK-6 (Grades 3 – 5) (Dayton Public Schools):  Mon/Wed, 2 – 3:30 p.m.
Smith Middle School (Grades 3 – 5) (Vandalia Butler City Schools):  Tue/Thu, 3:15 – 5 p.m.
Snowhill Elementary (Grades 3 – 5) (Springfield City Schools):  Wed/Thu:  3 – 4:30 p.m.
St. Helen School (Grades 3 – 5):  Mon/Thu, 3 – 4:30 p.m.
Stingley Elementary (Grades 3 – 5) (Centerville City Schools):  Mon/Fri, 2:30 – 3:45 p.m.
Westbrooke Village Elementary (Grades 3 – 5) (Trotwood Madison City Schools):  Mon/Wed, 3:30 – 5 p.m.

Offering Heart & Sole (Middle School)

Catholic Central Middle School (Grades 6 – 8) (Springfield):  Mon/Wed, 3:15 – 4:45 p.m.
Immaculate Conception (Grades 6 – 8): Tue/Thu, 2:45 – 4:30 p.m.
Miami East Junior High (Grades 6 – 8):  Tue/Thu, 2:45 – 4:15 p.m.
Northridge High School (Grades 6 – 8) (Northridge Local Schools):  Mon/Wed, 2 – 3:30 p.m.
St. Helen School (Grades 6 – 8):  Mon/Thu, 3 – 4:30 p.m.

If you are interested in registering your girl for Girls on the Run or Heart & Sole, but the program is not being offered at the school she attends, we may be able to place her on a team at another site. To inquire about this, contact Kayleigh Pratt, GOTR Dayton, Program Coordinator, at kayleigh.pratt@girlsontherun.org.

Spring 2017 Sites

Offering Girls on The Run (Elementary)

Ascension School (Grades 3 – 5): Tue/Thu, 3 – 4:30 p.m.
Concord Elementary (Grades 3 – 5) (Troy City Schools):  Tue/Thu, 3:45 – 5:15 p.m.
Cookson Elementary (Grades 3 – 5) (Troy City Schools):  Mon/Wed, 3:30 – 5 p.m.
Cox Elementary (Grades 3 – 5) (Xenia Community Schools):  Mon/Wed, 3:30 – 5 p.m.
DECA Prep (Grades 3 and 4):  Tue/Thu, 3:15 – 4:45 p.m.
Demmitt Elementary (Grades 3 – 5) (Vandalia Butler City Schools):  Mon/Wed, 3:30 – 5 p.m.
Englewood Hills Elementary (Grades 3 – 6) (Northmont Schools):  Tue/Thu, 4 – 5:30 p.m.
Fairborn Intermediate School (Grades 3 – 5) (Fairborn City Schools):  Tue/Thu, 3 – 4:30 p.m.
Greeneview Primary (Grades 3 and 4) (Greeneview Local Schools):  Mon/Wed, 2:45 – 4:15 p.m.
Helke Elementary (Grades 3 – 5) (Vandalia Butler City Schools):  Tue/Thu, 3:30 – 5 p.m.
J.E. Prass Elementary (Grades 3 – 5) (Kettering City Schools):  Tue/Thu, 2:15 – 3:45 p.m.
Kenwood Elementary (Grades 3 – 6) (Springfield City Schools):  Tue/Thu, 3:15 – 4:45 p.m.
Lagonda Elementary (Grades 3 – 6) (Springfield City Schools):  Mon/Wed, 3:15 – 4:45 p.m.
Normandy Elementary (Grades 4 and 5) (Centerville City Schools):  Mon/Thu, 2:30 – 4 p.m.
Perrin Woods Elementary (Grades 3 – 5) (Springfield City Schools):  Tue/Thu, 3 – 4:30 p.m.
Ruskin PreK-6 (Grades 3 – 5) (Dayton Public Schools):  Mon/Wed, 2 – 3:30 p.m.
St. Charles Borromeo School (Grades 3 – 5):  Mon/Wed, 3 – 4:30 p.m.
St. Helen School (Grades 3 – 6):  Mon/Thu, 3 – 4:30 p.m.
STEAM Academy of Dayton (Grades 3 – 6):  Mon/Wed, 3 – 4:30 p.m.
World of Wonder (Grades 3 – 5) (Dayton Public Schools):  Mon/Wed, 2:30 – 4 p.m.

Offering Heart & Sole (Middle School)

Chamberlain Middle School (Grades 6 – 8) (Carlisle Local Schools):  Tue/Thu, 4 – 5:30 p.m.
Edwin Joel Brown Middle School (Grades 6 – 8) (Dayton Public Schools):  Mon/Wed, 2:30 – 4 p.m.
Greeneview Primary (Grades 5 – 8) (Greeneview Local Schools):  Mon/Wed, 3:15 – 4:45 p.m.
Tecumseh Middle School (Grades 6 – 8) (Tecumseh Local Schools):  Tue/Thu, 2:30 – 4 p.m.